FROOOM!xCinEd – ANALOGNI EKSPERIMENTALNI FILM – PREOBRAZBE SLIKE (ZAGREB)

140.00 

Vrijeme: 26.-30.8.2024., 9-15h

Mjesto: OŠ dr. Ivan Merz (Ulica Račkog 4, 10000 Zagreb)

Voditelji: Ejla Kovačević (HR) i Sébastien Ronceray (FR)

Jezik: engleski i hrvatski

Dob: 13 – 18 godina

 €
Kategorija:

Opis

Jezik: engleski i hrvatski

Dob: 13 – 18 godina

Od 26. do 30. kolovoza 2024., u sklopu projekta CinEd i filmske škole Frooom! te u suradnji s umjetničkom organizacijom Klubvizija, održat će se radionica analognog eksperimentalnog filma za mlade od 13 do 18 godina, koju će voditi francuski filmski pedagog, kustos i istraživač Sébastien Ronceray te hrvatska filmska kritičarka i kustosica Ejla Kovačević.

Radionica će polaznike uvesti u svijet eksperimentalnog filma, koji svojim istraživačkim i nekomercijalnim karakterom neprestano propituje i proširuje mogućnosti filmskog jezika! Njegujući povijesne veze s vizualnim umjetnostima, glazbom i poezijom, eksperimentalni film ne priča priče, već gledatelja poziva da film doživi kao val senzacija: vizualnih, zvučnih a nerijetko i taktilnih. Zbog njezinih specifičnih materijalnih svojstava, brojni umjetnici eksperimentalnog filma i dalje se služe filmskom vrpcom – povijesno važnim filmskim formatom koji je u naglom valu digitalizacije 2000-ih godina gurnut na marginu industrije. U tom novom kontekstu, filmaši pomiču granice kreativnog rada sa celuloidom: osmišljavaju alternativne tehnike snimanja, montiranja i razvijanja filma, prenamjenjuju filmske alate, interveniraju u filmske arhive. 

Za vrijeme petodnevne radionice polaznicima će se upoznati s teorijom, poviješću i praksama eksperimentalnog filma, uz gledanje klasika i novijih filmskih primjera. Naglasak će pritom biti na analognom filmu: proći će se povijesni razvoj formata, postupci kemijskog razvijanja i obrade filmskog materijala, različiti alati za snimanje, montiranje i projekciju. Kao uvod u praktični dio radionice, fokusirat ćemo se na projekciju i razgovor o filmovima u kojima umjetnici manualno interveniraju u filmski materijal – crtanjem, slikanjem ili grebanjem – bilo na transparentnoj vrpci ili na postojećem materijalu (eng. found footage). Polaznici će imati prilike gledati neke od klasika eksperimentalnog filma koji se nalaze u CinEd zbirci (“Dugin ples” Len Lye i “Bilješke o cirkusu” Jonas Mekas), a filmove Normana McLarena i Férnanda Legera pogledat će na izvornom 16-milimetarskom formatu, zahvaljujući projektorima koje će omogućiti umjetnička organizacija za analogni film Klubvizija! Po uzoru na prikazane filmove, polaznici će se uz mentorstvo voditelja sami okušati u radu na 16-milimetarskoj vrpci i napraviti vlastiti kratki eksperimentalni film te naučiti samostalno animirati sekvencu, montirati i na koncu projicirati svoj 16-milimetarski film

Polaznicima će na raspolaganju biti svi alati za rad sa 16-milimetarskom vrpcom te filmski primjeri. Radionica je prilagođena početnicima te nije potrebno prethodno znanje rada s analognim filmom!

 

PROGRAM: 

26.08.2024. –  Upoznavanje analognog filma i direktne animacije

Tijekom prvog dana predstavit ćemo kratku povijest i alate za rad s analognim filmom. Polaznici se upoznaju sa svojstvima filmske vrpce, njezinim različitim formatima (Super8, 16mm, 35mm), postupcima i alatima za fotokemijsko razvijanje. Prikazujemo povijesno relevantne filmske primjere uz diskusiju te dajemo uvod u animaciju na filmskoj vrpci. Polaznici se prvo okušavaju u crtanju na papiru, kopirajući crteže na pruženom komadu filmske vrpce, a potom vježbaju crtanje na transparentnoj filmskoj vrpci. 

27.08.2024. –  Upoznavanje s tehnikama scratcha 

Tijekom drugog dana polaznici se upoznaju sa svojstvima projektora za 16-milimetarski film. Prikazujemo filmske primjere uz diskusiju. Polaznici u praktičnom dijelu se okušavaju u različitim tehnikama grebanja (eng. scratching) po komadu filmske vrpce te interveniraju u postojeći filmski materijal. 

28.08.2024. – Upoznavanje s arhivskim filmom i montažom 

Tijekom trećeg dana prikazujemo i diskutiramo o primjerima arhivskog filma (eng. found footage). Skupa gledamo 16-milimetarski film u koji će polaznici intervenirati. Svaki polaznik bira jedan ili više kadrova u koji će ručno intervenirati (tehnika po želji) i remontirati. 

29.08.2024. – Vježbe intervencije u arhivski filmski materijal

Tijekom četvrtog dana nastavljamo s pripremom sekvence. Prikazujemo dodatne filmske primjere i diskutiramo. 

30.08.2024. Upoznavanje s tehnikom dizanja emulzije, zaključci i prikazivanje filmova

Posljednji dan upoznajemo se s tehnikom dizanja emulzije, uz prikaz reprezentativnih filmskih primjera. Svaki polaznik će se okušati u tehnici na komadima filmske vrpce, koje će potom montirati s prethodno izrađenim materijalima. Prikazat ćemo filmove na 16-milimetarskom projektoru i razmijeniti dojmove o radionici. 

BIOGRAFIJE VODITELJA:

Sébastien Ronceray francuski je filmski pedagog, kustos i istraživač. Kao voditelj filmskih radionica surađivao je s brojnim francuskim udrugama i institucijama, među kojima se ističe Francuska kinoteka za koju je radio više od 20 godina. Gostujući je predavač na više pariških sveučilišta te autor tekstova koji su mu objavljeni u brojnim znanstvenim časopisima i knjigama. 2000. godine osnovao je udrugu za promociju i razvoj eksperimentalnog filma Braquage. U svom se kustoskom i pedagoškom radu posebno interesira za prakse analognog filma, pri čemu i sam radi filmove, instalacije i performanse na filmskoj vrpci. 

 

 

Ejla Kovačević nezavisna je filmska kritičarka, kustosica i istraživačica u polju umjetničkog i eksperimentalnog filma. Stalna je suradnica i kustosica na Festivalu eksperimentalnog filma i videa 25 FPS, članica selekcijske komisije Festivala analognog filma Kinoskop (Beograd, Srbija) te filmska kustosica na Fubar Glitch Art Festivalu u Zagrebu. Od 2011. članica je filmskog laboratorija Klubvizija (Zagreb) u sklopu kojeg organizira brojne projekcije, radionice i predavanja o analognoj filmskoj praksi. Magistrirala je Francuski jezik (Sveučilište Sorbonne Nouvelle – Paris 3) i Komparativnu književnost (Filozofski fakultet u Zagrebu).

 

 

 

 

Radionicu organizira Udruga Bacači sjenki u sklopu projekta CinEd 2.1 te financira sredstvima: Creative Europe – MEDIA strand, HAVC-a, Grada Zagreba – Gradski ured za kulturu i civilno društvo i Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske.